Ľudové kroje z Lendaku

Tradičný kroj z Lendaku, fotil som to vo forme rande. Poprosil som aj nevestu nech mi napíše pár slov k tomuto tradičnému oblečeniu. …
Je to tradičný lendacký kroj k 3.ohláškam. Snúbenica má v tento deň okrem tradičného kroja na sebe “konku” venček. Vzadu vo vlasoch ma snúbenica zelený venček “viňusek” , ktorý má symbolizovať jej nevinnosť a čistotu pred sobášom. Ten istý má snúbenec uvitý a ozdobený “pantľikami” stužkami založený za klobúkom. Konka sa ku kroji nosí k ohláškam, krstu, ak krstná matka nie je vydatá, a k pohrebu mladých, ak zosnulý bol slobodný, vtedy dievky z Lendaku majú na hlave “konku” a idú ho odprevadiť na vecný odpočinok ako družičky na svadbe. V 1. Nedeľu je to biely fartuh a na 2. ohlášky ružový.
V 3.nedeľu ohlášok má snúbenica modrý “fartuh” zásteru.
Tradičné lendacké “kapce” papučky už na Lendaku šije veľmi malo ľudí. Je to skôr obuv do suchého počasia, ručne šitá a vyšívaná. V chladnejšie a upršané dni, alebo len tak podľa vkusu budúcej nevesty môže mať na sebe ešte kožené čižmy pod kolena.
Pánsky kroj sa nemení. Za povšimnutie stojí “serdok” zdobenú hrubú vestu, ktorú muži z Lendaku nosia za každého počasia.
V svadobný deň po začepčeni “brahuta” nevesta sníma “brajdygjerovi” ženíchovi zelený venček so stužkami (vyňusek). Naďalej nosí ku kroji “kapeľus” klobúk ku kroji, ale už bez tejto ozdoby.

#zalibera #fotograf #marekzalibera #slovakgirl #slovakia #slovakiagirl #slovensko #foklor #traditional #weddingdress #wedding #tatry_official #lendak

Comments

comments

Najnovšie články

Najnovšie komentáre

    Meta

    Admin Autorom článku je: