Prečo fotografujem do formátu RAW

RAW formát ide o súbor nepozmenených dát , ktoré nie sú nijako  ďalej spracované a korigované priamo vo fotoaparáte. Uložené dáta vo formáte RAW sú teda presnou snímkou, akú zaznamenal snímač ľudovo nazývaný aj digitálny negatív.

Takýto súbor je nutné následne spracovať v príslušnom programe  / vyvolať / v počítači ide o “holý súbor” z ktorého získame čisté dáta zo snímača bez kompresie ako je to u formáte JPEG.

Výhodou RAW formátu je možnosť doladiť priamo spracovávať a ovplyvňovať vyváženie bielej,  jas, kontrast a ďalšie korekcie bez zásahu predspracovania obrazu priamo vo fotoaparáte, ktorý zapríčiňuje kompresiou stratu kvality urobeného obrázka. RAW je výborná možnosť, ako z digitálneho fotoaparátu dostať maximum.

Nevýhodou je nutnosť ďalšieho spracovania mimo tela fotoaparátu, ktorý zaberá omnoho viac času ako priamy výstup vo formáte JPEG, keďže je nutné spracovávať aj to čo je za bežných okolností predspracovane ak fotíme a fotoaparát ukladá priamo do formátu JPEG.

 

Vzorkové fotografie sú odfotografované fotoaparátom Fujifilm finepix X100 ktorý bol nastavený na ukladanie dát priamo do formátu JPEG FINE kompresia + RAW

www.svadobnycas.sk

obrázok odfotený do RAW formátu a následne konvertovaný bez úpravy do formátu JPEG

_DSF1498

 obrázok odfotený do RAW formátu a následne konvertovaný bez úpravy do formátu JPEG

silkypix HDR

 obrázok odfotený do RAW formátu a následne konvertovaný s urobenou úpravou v počítači do formátu JPEG

Comments

comments

Najnovšie články

Najnovšie komentáre

Meta

Admin Autorom článku je:

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *