Bokeh / Rozoostrené pozadie / Hĺbka ostrosti

Rozostrenie pozadia sa veľmi často používa v portrétnej fotografii a všade tam kde chceme upriamiť pohľad diváka na hlavný zaostrený objekt / rovina ostrosti / tak aby zvyšné sekundárne prvky v obraze ostali ako rozostrené pozadie. Touto technikou dosiahneme aby divák nemusel rozpoznávať v obraze hlavné /primárne/ a podriadené / sekundárne / prvky v obraze, ale ihneď identifikoval hlavný fotografovaný motív. Táto technika sa nazýva práca s hĺbkou ostrosti.

foto Marek Zalibera
foto Marek Zalibera

Výrazom bokeh (z jap. boke ぼけ – „rozostrenie“) sa vo fotografii označujú estetické kvality častí snímok, ktoré sa nachádzajú mimo roviny ostrosti. Vzhľad a tvar rozptylových krúžkov (oblastí, do ktorých sa zobrazí nezaostrený bod) ovplyvňuje veľké množstvo faktorov, mimo iných konštrukcia objektívu, tvar a počet lamiel clony a nastavené zaclonenie.

Za príjemne pôsobiace sú obvykle považované rovnomerne osvetlené rozptylové krúžky s neostrými okrajmi, rušivo naopak pôsobia ostro ohraničené mnohouholníky, ktoré vznikajú pri výraznejšom zaclonení, ak má clona v objektíve malý počet lamiel; tento efekt do istej miery obmedzuje použitie zakrivených lamiel. Samotná veľkosť otvoru clony samozrejme ovplyvňuje aj hĺbku ostrosti, takže čím viac je clona otvorená, tým sú rozptylové krúžky väčšie.    / zdroj wikipedia http://sk.wikipedia.org/wiki/Bokeh /

Pridávam link na simulátor rozostrenia teda bokehu (-:                http://dofsimulator.net/en/

Využitá malá hĺbka ostrosti pre dosiahnutie lepšieho poukázania na hlavný fotografovaný objekt
Využitá malá hĺbka ostrosti pre dosiahnutie lepšieho poukázania na hlavný fotografovaný objekt

Hĺbka ostrosti

rozostrenie pozadia

http://www.bdebaca.com/uploads/1/0/5/2/10520339/6972318_orig.gif

Veľkosť otvoru clony má vplyv na celkovú ostrosť snímky. Platí, že čím je otvor menší, tým sú lúče dopadajúceho svetla zo zachytávaného objektu užšie, a jeho obraz je tak na výslednom snímku ostrejší; so vzrastajúcim zaclonením, teda rastie aj hĺbka ostrosti. Hĺbka ostrosti je oblasť pred aj za rovinou predmetu na ktorý zaostrujeme, v ktorej sa predmety stále javia ako ostré. V bežných podmienkach, leží asi tretina rozsahu hĺbky ostrosti pred rovinou predmetu a dve tretiny za ňou.

pripájam kalkulátor pre výpočet hĺbky ostrosti :  http://www.diera.net/DOF

Clona je vo fotografii mechanické zariadenie, ktoré umožňuje meniť priemer vstupného otvoru objektívu a tým ovplyvňovať množstvo vnikajúceho svetla. Veľkosť priemeru vstupného otvoru v porovnaní s ohniskovou vzdialenosťou objektívu sa nazýva clonové číslo.

clonové čślo f/2
clonové čślo f/2
clonové číslo f/14
clonové číslo f/14

Comments

comments

Najnovšie články

Najnovšie komentáre

Meta

Admin Autorom článku je:

Jeden komentár

  1. Mária Štrauchová
    11. júla 2016

    .Dobrý deň,
    chcela by som sa opýtať koľko by stálo fotenie na svadbu, čo všetko to zahŕňa a či máte voľný termín 19.8.2017. Vopred ďakujem za odpoveď.

Komentáre sú uzavreté.